Home Boys HS Basketball Scores Girls High School Basketball Jr High Basketball Scores Football Scores Contact Us LoginRegister
 Navigation


  Home
 
  Boys HS Basketball Scores
 
  Girls High School Basketball
 
  Jr High Basketball Scores
 
  Football Scores
 
  Contact Us

 Volleyball Scoreboard


Thursday, September 7:
Woodlawn over Mt Vernon 2-0
Fairfield over Grayville 2-0
Nashville over Carlyle 2-0
Breese Central over Highland 2-1
Pinckneyville over West Frfankfort 2-0
Marion over Cahokia 2-0
Carbondale over Herrin 2-0
Mater Dei over Belleville West 2-1
Massac County over Carterville 2-0
NCOE Tournament:
NCOE over Hamilton County 2-0 (1st)
Carmi over Thompsonville 2-0 (3rd)
Hamilton County over Carmi 2-0
Hamilton County over Eldorado 2-0
NCOE over Carmi 2-0
NCOE over Thompsonville 2-0

Tuesday, September 5:
Centralia over Mt Vernon 2-0
Hamilton County over Sesser-Valier 2-0
Wayne City over Cisne 2-0
Marion over Harrisburg 2-0
South Central over Dieterich 2-0
Breese Central over Salem 2-1
DFuQuoin over Elverado 2-0

Saturday, September 2:
Carbondale Tournament:
Carbondale over Marion 2-1 (1st)
Anna-Jonesboro over Mt Vernon 2-1
Salem over Mt Vernon 2-0
Marion over Salem 2-0
Marion over Mt Vernon 2-0
Marion over A-J 2-1
Carbondale over Highland 2-0
Carbondale over Centralia 2-0
Carbondale over Cobden 2-1

Thursday, August 31:
Mt Vernon over West Frankfort 2-0
Olney over Mt Carmel 2-1
Carlyle over Centralia 2-0
Edwards County over Johnston City 2-0
Benton over Carterville 2-1
Thompsonville over Hamilton County 2-1
Belleville Althoff over Marion 2-0
Breese Central over Nashville 2-0
---------------------------

Tuesday, August 29:
Flora over NCOE 2-1
Sesser-Valier over Elverado 2-1
CORLS over St Elmo 2-0
Cobden over Christopher 2-0
Teutopolis over Marshall 2-0
Breese Mater Dei over Triad 2-0
------------------------------
Monday, August 28:
Woodlawn over South Central 2-0
Zeigler-Royalton over Vienna 2-0
--------------------------------

Thursday, August 24:
Mt Vernon over Webber Twp 2-1
Edwards County over Mt Carmel 2-0
NCOE over Cisne 2-0
Nashville over Okawville 2-1
Breese Mater Dei over Mascoutah 2-0
Thompsonville over Christopher 2-0
-----------------------------
Tuesday, August 22:
Carbondale over Benton 2-0
Johnston City over Wayne City 2-1
Hamilton County over Crab Orchard 2-1
Pinckneyville over Centralia 2-0
Massac County over Marion 2-0
DuQuoin over Murphysboro 2-1
Carmi over Mt Carmel 2-0

------------------------------------------------

2016 Volleyball Scores

High School Volleyball Scores:
Class 1A State Tournament:
Windsor-Stew-Stras beat NCOE 25-15, 26-24 (3rd Place)
Sciota over Lanark Eastland 26-28, 25-21, 25-21 (1st Place)
Class 2A State Tournament:

Althoff over Chicago Latin 25-16, 22-25, 25-18  (3rd Place)
Eureka beat St. Joseph-Ogden 25-16, 26-24 (1st Place)
Class 3A State Tournament:

Mascoutah over Bloomington Central Catholic 25-21, 26-28, 25-23 (3rd Place)
Chicago Heights beat Woodstock Marian 25-22, 22-25, 25-22
  (1st Place)
Class 1A Super-Sectional:

NCOE over Clay City 25-17, 25-20
Class 2A Super-Sectional:
Belleville Althoff over Newton 25-15, 25-16
Class 3A Super-Sectional:
Mascoutah over Taylorville 25-21, 25-17
Class 1
A Sectionals:
Clay City over Woodlawn 25-22, 25-22
NCOE over Valmeyer 25-20, 25-19
Woodlawn over South Central 25-22, 25-18
Clay City over Metro-East Lutheran 25-23, 26-24

Class 2A Sectionals:
Belleville Althoff over Edwards County 25-16, 25-12
Newton over Shelbyville 25-23, 25-22
Edwards County over Red Bud 22-25, 31-29, 25-23
Newton over Pana 18-25, 25-22, 25-21

Class 3A Sectionals:
Mascoutah over Columbia 25-22, 25-20
Taylorville over Jacksonville 25-25, 28-26
Mascoutah over Murphysboro 27-25, 25-16
Taylorville over Mt Zion 25-16, 26-24

Class 1A Regionals:
Clay City over Patoka 2-0
Oblong over Wayne City 2-0
Lovejoy over CORLS 2-1
Cobden over Shawnee 2-0
Cisne over Dieterich 2-0
South Central over Hutsonville 2-0
Thompsonville over Elverado 2-0
Woodlawn over Sandoval 2-0
Okawville over Lebanon 2-1
NCOE over Christopher 2-0
New Athens over Crab Orchard 2-0
North Clay over Patoka 2-0 

Wayne City over Webber 2-0  
Hutsonville over Grayville 2-1  
Shawnee beat Cairo 25-17, 25-12
Goreville beat Mounds Meridian 25-19, 25-12
Elverado over Christ Our Savior Lutheran 25-22, 25-7
Sandoval beat Odin 12-25, 25-18, 26-24
Christopher overGalatia 25-10, 25-14
Crab Orchard over Zeigler-Royalton 25-18, 25-16

Class 2A Regionals:
Edwards County over Flora 2-0
Fairfield beat Carmi 2-0
Belleville Althoff over Nashville 2-0
Waterloo Gibault over Sparta 2-1
Carlye over Trenton-Wesclin 2-0
Red Bud over Chester 2-1
Hamilton County over Johnston City 2-0
DuQuoin over Pinckneyville 2-0
Vandalia over Teutopolis 2-0
Shelbyville over Cumberland 2-0
Flora beat Mt. Carmel 25-22, 21-25, 25-17
Fairfield over Eldorado 25-8, 25-16
Nashville over Dupo 25-9, 25-10
Sparta beat Trico 23-25, 28-26, 25-23
Red Bud beat Marissa-Coulterville 25-10, 25-14
DuQuoin over Sesser-Valier-Waltonville 27-25, 25-27, 25-11
Johnston City over Vienna 20-25, 25-14, 26-24
Class 3A Regionals:

Murphysboro over Benton 2-0
Harrisburg over Carbondle 2-0
Highland over Olney 2-0
Mascoutah over Mater Dei 2-1
Massac County beat Herrin 2-0
Anna-Jonesboro over Marion 2-0
Columbia beat Breese Central 2-0
Waterloo over Freeburg 2-0
Benton over Mt. Vernon 25-16, 25-14

Harrisburg beat West Frankfort 25-14, 25-12
Olney over Centralia 25-17, 25-18
Mater Dei beat Salem 25-15, 25-16
Herrin over Carterville 23-25 25-15, 25-23
Central beat Triad 25-11, 26-24
Waterloo over Cahokia 25-10, 25-14


Regular Season:

Christ Our Rock over Cowden-Herrick 2-1
Christopher beat Zeigler-Royalton 2-0

Clay City over Dieterich 2-0
Hamilton County over Johnston City 2-0
Fairfield over Eldorado 2-0
Goreville over Sesser-Valier-Waltonville 2-0
Grayville over Wayne City 2-1
Marion beat Carbondale 2-1
Massac County over Benton 2-0
Mattoon over Salem 2-0
Mt. Carmel over Cisne 2-0
Mt. Vernon beat Cahokia 2-0

Pinckneyville over Nashville 2-0
Okawville over Odin 2-0
Woodlawn beat Sandoval 2-0
Woodlawn over Mount Vernon 2-0
Fairfield over Grayville 2-1
Wayne City over CORLS 2-1
Newton over Edwards County 2-0
Fairfield over Wayne City 2-0
Cisne over Sandoval 2-0
Centralia over Carlyle 2-0
Edwards County over Johnston City 2-0
West Frankfort over Mt Vernon 2-0
NCOE over Cisne 2-0
Edwards County over Mt Carmel 2-0
Mt Vernon over Webber Twp 2-0
Carbondale over Carterville 2-1
Marion over Benton 2-0
Murphysboro beat Nashville 2-0
Woodlawn over Sesser-Valier Wville 2-1
North Clay over Odin 2-0
Johnston City over Goreville 2-1
Edwards County over Carmi 2-0
Johnston City beat Wayne City 2-0
Carbondale over Benton 2-1
Cobden over Elverado 2-0
Hamilton County beat Crab Orchard 2-0
Murphysboro over Du Quoin 2-0

 

College Volleyball Scores:
Lewis & Clark over Frontier 3-0
Rend Lake over Frontier 3-0
Mineral Area over Lewis & Clark 3-0
Illinois Central College over Frontier Community 3-0
Illinois Wesleyan over Frontier Community 3-1
Frontier Community over Illinois College 3-0
Rend Lake over Frontier Community 3-1
John A Logan over Frontier 3-0
Southwestern College over Rend Lake 3-1
Lakeland College over Kaskaskia 3-0


Copyright 2017, areasports.net