Home JH Baseball & Softball High School Baseball Golf Scores Girls HS Tennis Cross Country Archived Broadcasts Contact Us LoginRegister
 



         Call (618) 316-7322
  1015 Broadway - Mt Vernon


       Call (618) 316-7322


 .



 Subscribe on YouTube



Click Here to view our Broadcasts


 Submit Your Score



 FNB (Fairfield National Bank)



 JH Baseball & Softball


Junior High Baseball Scores: (Girls softball scroll below)


----Tuesday, October 13---------
Class L Championship:
Salem 4, Benton 1
Class M Championship:
Christopher 4, St Boniface 1
Class S Championship
Cisne 5, Waltonville 0
----Saturday, October 10---------
Class L State Semi-Final:
Salem 6, Marion 5
Benton 6, Highland 4

Class M State Semi-Final:
Christopher 6, Hardin County 1
St Boniface 6, Albion 4

Class S State Semi-Final:
Cisne 7, Our Lady of Mt Carmel 3
Waltonville 16, St Joseph 6

----Wednesday, October 7--------
Class S State Tourney:
Cisne 6, Altamont Lutheran 5
Our Lady of Mt Carmel 15, Cypress-Buncombe 1
Waltonville 9, TSJ-St Ann 1
StJoseph 6, Valmeyer 2

Class M State Tourney:
Albion 13, Rome 0
St Boniface 11, Aviston 1
Christopher 9, Pinckneyville 4
Hardin County 11, Goreville 9

Class L State Tourney:
Salem 11, Wesclin 1
Marion 7, Johnston City 1
Benton 7, DuQuoin 5

Highland 5, Millstadt 2
-----Saturday, October 3----------
Class M Regional Championship:
Rome 5, Patoka 4
-----Friday, October 2-------------
Class S Regional Championship:
Altamont Lutheran 11, Selmaville 0
Class M Regional Championship:
Goreville 14, Jonesboro 4
Aviston 8, Maryville Christian 4

-----Thursday, October 1----------
Class L Regional Championship:
Johnston City 9, Carterville 0
Salem 5, Carmi 3
Marion 6, Harrisburg 5
Benton 7, Mt Vernon 0
Wesclin 13, Centralia 3

Class S Regional Semi-Finals:
TSJ-Immanual Lutheran 7, Pincneyville CC 5
Waltonville 15, Summersville 0
Raccoon 12, OBR 1
Jasper-Geff 8, New Hope 6

-----Wednesday, September 30----
SIJHSAA Class L Regional:
DuQuoin 10, Murphysboro 2
Millstadt 8, Waterloo 2
Highland 6, Triad 2

SIJHSAA Class M Regional:
Pinckneyville 8, Steelevile St.Marks 6
Aviston 10, Central City 6
Maryville Christian 10, Hoffman T-L 0

-----Tuesday, September 29-------
SIJHSAA Class L Regionals:
Salem 16, Fairfield 1
Carmi 7, Flora 4
Marion 10, Eldorado 0
Harrisburg 5, Massac County 4
Carterville 4, Herrin 2
Johnston City 7, Anna 1
Benton 2, West Frankfort 1
Mt Vernon 10, Hamilton County 0
Murphysboro 6, Sparta 0
Triad 16, Collinsville 0
Highland 5, Mascoutah 3

SIJHSAA Class M Regional:
Albion 10, Wayne City 0
Goreville 18, Cobden 2
Jonesboro 4, Pope County 3
Christopher 12, Z-R 2
Sesser-Valier 5, Woodlawn 1
O'Fallon St Clare 4, Smithton 3
Patoka 20, Sandoval 0
Rome 9, Field 2
Gallatin County 13, Norris City 3

SIJHSAA Class S Regionals:
New Hope 16, Allendale St Mary's 2
Jasper-Geff 14, West Salem 4
Egyptian 13, Dongola 3
Meridian 9, Century 2
DeSoto 8, Carrier-Mills 7
Unity 14, Galatia 4
Summerswville 8, St.Mary's-MTV 7
OBR 6, Spring Garden 5
Raccoon 11, Thompsonvile 1

-----Monday, September 28--------
SIJHSAA Class L Regional:
DuQuoin 10, Chester 0
Waterloo 10, Dupo 0
Millstadt 8, Red Bud 2
Centralia 4, Breese 3
Wesclin 2, Carlyle 0

SIJHSAA Class M Regional:
Aviston 10, Okawville 3
Pinckneyville 4, Nashville 3
Steeleville 8, Trico 3
SIJHSAA Class S Regional:
New Athens 4, Chester St Mary's 3
St John's Red Bud 13, St John's Chester 5

Selmaville 12, Iuka 4
Altamont Lutheran 10, Clay City 0

-----Saturday, September 26-------
IESA Regional Championship
Newton 2, Lawrenceville 0
-----Thursday, September 24-------
Woodlawn 14, Wayne City 6
West Frankfort 18, Elverado 0
Nashville 12, St Ann/TSJ 1
Carterville 5, Carmi 0

Flora 8, Altamont Lutheran 3
OBR 11, Jasper 11 (called due to darkness)
Albion 12, Hamilton County 7
Albion 13, Hamilton County 3

-----Wednesday, September 23----
Carterville 9, Trico 2
Murphysboro 15, Pinckneyville 6

-------Tuesday, September 22------
Zeigler-Royalton 17, Elverado 1
Nashville 12, Okawville 2
Murphysboro 16, Chester 6
Aviston 5, Carlyle 4

Albion 25, Norris City 6
Sigel 12, Newton St Thomas 0
North Clay 15, Dieterich 4
St Anthony 12, Neoga 0
Sacred Heart Effingham 10, Findlay 0
Newton 5, Casey-Westfield 4
Lawrenceville 9, Red Hill 2
Teutopolis 7, Shelbyville 6
Effingham 3, Charleston 2
Pana 10, Taylorville 7
Mattoon 7, Marshall 2
Stew-Stras 3, South Central 2

-------Monday, September 21-------
Fairfield 5, Hamilton County 4
Woodlawn 10, Patoka/Odin 6
Salem 5, Flora 4

Neoga 4, Mulberry Grove 3
-------Thursday, September 17-------
OBR 8, Woodlawn 1
Teutopolis 12, Sullivan 7
Jasper-Geff 12, Wayne City 3

Harrisburg 14,West Frankfort 8
Breese 11, Okawville 1
CHBC 5, Neoga 3
Marion 10, Herrin 1

-------Wednesday, September 16-----
DuQuoin 19, Anna-Jonesboro 1
Woodlawn 6, St Mary's-MTV 5

-------Tuesday, September 15---------
Fairfield 8, Wayne City 3
Marion 7, West Frankfort 4
Carterville 11, Benton 2

-------Monday, September 14---------
Cisne 15, New Hope 0
Spring Garden 10, Wayne City 7
Jasper 12, Bluford 4

Nashville 10, Chester 4
Nashville 11, Chester 2
Salem 9, Mt Vernon (Casey) 1
Selmaville 16, Sandoval 0
Newton 12, Paris 5
Raccoon 9, Iuka 3
Altamont Lutheran 13, South Central 1
Newton St Thomas 11, Oblong 0

-------Saturday, September 12--------
Eldorado 12, Wayne City 2
Eldorado 11, Wayne City 8

-------Thursday, September 10--------
Summersville 6, Wayne City 3
DuQuoin 11, Murphysboro 3
Fairfield 22, Grayville 7

Carlyle 7, Okawville 5
Pinckneyville #204 11, Elverado 2
Goreville 10, Zeigler-Royalton 2
Cisne 17, Jasper/Geff 0
Woodlawn 10, Rome 6
Selmaville 15, Iuka 2

-------Wednesday, September 9------
St Mary's-MTV 13, Summersville 7
Nashville 12, Murphysboro 1
Carterville 9, Harrisburg 4

-------Tuesday, September 8---------
Salem 12, Flora 2
Nashville 8, Pinckneyville 2

Cisne 18, Clay City 0
Albion 13, Jasper/Geff 0

Adams 17, Elverado 1
Christopher 5, Johnston City 2
Marion 11, Benton 1
Mt Vernon (Casey) 13, Opdyke Belle-Rive 5
Herrin 5, West Frankfort 3

-------Friday, September 4-----------
Carmi 17, Flora 8
Raccoon 7, Centralia 5
Pinckneyville 7, Murphysboro 6
Harrisburg 13, West Frankfort 2

-------Thursday, September 3--------
Summersville 13, Rome 1
Jasper 9, New Hope 0
Bluford 9, Wayne City 8
Cisne 17, Allendale St Mary's 0
Salem 20, Carlyle 0
DuQuoin 8, Nashville 1
Elverado 20, Shawnee 0

-------Wednesday, September 2-----
Carmi 11, Albion 7
Woodlawn 12, Hoffman T-L 3

-------Tuesday, September 1----------
Waltonville 9, Woodlawn 2
Cisne 18, Fairfield 0
Spring Garden 10, Wayne City 7
Jasper 22, Allendale St Mary's 17
Christopher 15, Hamilton County 0

-------Monday, August 31--------------
Centralia 15, Mt Vernon (Casey) 1
Summersville 16, Spring Garden 6
Benton 7,West Frankfort 1

South Central 17, Patoka 1
Cowden-Herrick 4, Dieterich 1

-------Friday, August 28----------------
Salem 23, Iuka 0
-------Thursday, August 27------------
Mount Vernon (Casey) 10, Field 0
Fairfield 7, Jasper 6
Nashville 10, DuQuoin 7
Marion 5, West Frankfort 3
Summersville 11, Bluford 1
Selmaville 15, Raccoon 13
Grayville 7, Clay City 6
Carlyle 13, Okawville 3
Casey-Westfield 7, Newton-St Thomas 1

-------Tuesday, August 25--------------
Albion 15, Wayne City 0
Fairfield 12, Clay City 2
OLMC 29, Elverado 0
Cisne 20, West Salem 0
Jasper 28, Grayville 5
Cowden-Herrick/Beecher City 13, North Clay 3
DuQuoin 13, Murphysboro 0

-------Monday, August 24---------------
Cisne 10, Flora 0
New Hope 8, Wayne City 7
Christopher 14, Sesser-Valier 5
Mount Vernon (Casey) 8, Rome 4

Carterville 11, West Frankfort 1
Newton 13, Charleston 5

-------Friday, August 21-----------------
Mount Vernon 10, Summersville 0
Christopher 10, Zeigler-Royalton 5
-------Thursday, August 20--------------
Fairfield 12, New Hope 2
Mount Vernon 12, St Mary's-MTV 2
Rome 7, Field 6
Herrin 14, West Frankfort 4
Salem 13, Selmaville 3
Bluford 8, Spring Garden 5
Cisne 14, Albion 2
Cisne 5, Albion 1
Jasper 25, West Salem 1
South Central 4, Sigel 2
Odin/Patoka 12, Racoon 7

-------Wednesday, August 19------------
Albion 19, Red Hill 5
Newton St Thomas 13, Palestine 8
-------Tuesday, August 18----------------
OBR 11, Wayne City 2
Rome 7, St Mary's-MTV 6
Carlyle 12, Nashville TSJ/St Ann 8
Fairfield 11, Gallatin County 7
Jasper-Geff 15, Clay City 8
Odin/Patoka 11, Raccoon 4
Benton 18, West Frankfort 6
Nashville 9, Trico 3

--------Monday, August 17----------------
Summersville 4, Woodlawn 3
Salem 17, Raccoon 2

Christopher 7, Zeigler-Royalton 0
Cisne 12, Wayne City 0
South Central 11, Cowden-Herrick 4
Newton 15, Cumberland 3
Teutopolis 9, Newton St Thomas 3
-------Weekend Games-------------------
Lawrenceville 10, Flora 9
Flora 6, Lawrenceville 1
Albion 20, West Salem 1
OLMC 7, West Frankfort 4
Nashville 16, Aviston 2
Nashville 8, Aviston 5

South Central 12, North Clay 1
South Central 14, North Clay 2

 

Junior High Softball Scores:


-----Tuesday, October 13---------
Class L Championship:
Carterville 16, Murphysboro 3
Class M Championship:
Pinckneyville 11, NCOE 1
Class S Championship:
Willow Grove 4, Coulterville 2
-----Saturday, October 10--------

Class L State Semi-Final:
Murphysboro 8, Carlyle 5
Carterville 4, Carmi 3

Class M State Semi-Final:
Norris City 5, Nashville 4
Pinckneyville 7, Crab Orchard 1

Class S State Semi-Final:
Coulterville 12, Dongola 2
Willow Grove 11, New Hope 8

-----Wednesday, October 7-------

Class S State Tourney:
Dongola 10, Cypress-Buncombe 6
Coulterville 7, St Boniface 1
New Hope 8, Summersville 6
Willow Grove 9, Elverado 8

Class M State Tourney:
Norris City 7, Rome 2
Nashville 5, Okawville 1
Crab Orchard 12, Jonesboro 8
Pinckneyville 8, Thompsonville 3

Class L State Tourney:
Carlyle 5, Triad 4
Murphysboro 13, Red Bud 0
Carmi 11, Hamilton County 4
Carterville 6, Marion 0
-----Friday, October 2--------------

Class S Regional Championship:
Summersville 18, OBR 4
Elverado 13, DeSoto 3
New Hope 6, Jasper-Geff 0
Dongola 8, Century 5

Class M Regional Championship:
Crab Orchard 6, Hardin County 2 
-----Thursday, October 1-----------

Class L Regional Championship:
Carlyle 15, Centralia 0
Marion 12, Harrisburg 0
Carterville 8, Johnston City 3
Hamilton Co 12, Central 1
Carmi 13, Salem 7

Class M Regional Championship:
Nashville 13, Aviston 4
Rome 3, Woodlawn 2

Jonesboro 8, Goreville 3

Class S Regional Championship:
Coulterville 11, TSJ/Immanuel Lutheran 0
Willow Grove 4, Selmaville 2
-----Wednesday, September 30----

SIJHSAA Class L Regional:
Murphysboro 4, DuQuoin 0
Red Bud 7, Waterloo 5

SIJHSAA Class M Regional:
Jonesboro 18, Pope County 8
SIJHSAA Class S Regionals:
OBR 6, Waltonville 4
Elverado 7, OLMC 0
Century 15, Meridian 1
Dongoloa 19, Egyptian 0
Cypress-Buncombe 18, Galatia 8
Lick Creek 18, Carrier-Mills 12
DeSoto 16, Ewing 2

-----Tuesday, September 29-------

SIJHSAA Class L Regional:
Salem 12, Fairfield 1
Carmi 5, Flora 2

SIJHSAA Class M Regional:
Rome 12, Sandoval 2
Woodlawn 10, Field 0
NCOE 11, Wayne City 1
Albion 12, Gallatin Co 7
-----Monday, September 28--------

Class S Regional Tourney:
West Salem 8, Grayville 7
New Hope 7, Cisne 0

-----Saturday, September 26------

IESA Regional Championship:
Effingham 8, Newton 5
-----Thursday, September 24------
Carlyle 12, New Athens 0
Nashville 11, St Ann/TSJ 0
Elverado 11, Massac County 0
Aviston 6, St Boniface 5
Mulberry Grove 9, St Anthony 8

-----Wednesday, September 23----
Carmi 4, West Frankfort 0
------Tuesday, September 22-------
Nashville 5, Okawville 4
Murphysboro 9, Chester 1
Grayville 20, Wayne City 10
Elverado 9, Thompsonville 4
Selmaville 18, Iuka 0

Jasper 11, Allendale St Mary's 0
------Monday, September 21--------
Hamilton County 12, Fairfield 2
Salem 5, Flora 0
West Frankfort 12, Christopher 2

------Thursday, September 17-------
Elverado 14, Vienna 1
Aviston 13, Wesclin 7
West Frankfort 6, Harrisburg 5
Okawville 18, Breese 2
St Anthony 9, South Central 2
Neoga 14, CHBC 12
Marion 9, Herrin 3
------Wednesday, September 16-----
Waterloo 14, Millstadt 4
Elverado 6, Sesser-Valier 2

------Tuesday, September 15--------
West Frankfort 11, Marion 1
------Monday, September 14--------
Johnston City 4, Hamilton Co 1
Johnston City 4, Hamilton Co 1

Nashville 14, Chester 9
Nashville 10, Chester 8
Salem 18, Mt Vernon 0
Selmaville 11, Sandoval 1
Raccoon 15, Iuka 5
South Central 16, Neoga 1
------Thursday, September 10------
Carlyle 10, Okawville 0
Murphysboro 11, DuQuoin 6
Elverado 3, DeSoto 0
Anna 16, Egyptian 0
Salem 11, South Central 0
Carterville 11, West Frankfort 0
Century 16, Shawnee 0
------Tuesday, September 8--------
Pinckneyville7, Nashville 4
Hamilton Co 17, Sesser 5
Elverado 24, Adams 0

Roxana 7, Millstadt 1
Aviston 7, Okawville 6
Salem 5, Flora 3
Vienna 19, New Simpson Hill 1
Selmaville 20, Iuka 0
West Frankfort 18, Herrin 3
Rome 15, Central City 0

------Friday, September 4----------
Murphysboro 7, Pinckneyville 4
Harrisburg 8, West Frankfort 5

------Thursday, September 3-------
Summersville 3, Rome 2
Hamilton County 11, Christopher 0
Salem 3, Carlyle 1
DuQuoin 3, Nashville 2
South Central 5, CHBC 4

St Andrews 16, Elverado 2
-------Wednesday, September 2----
Woodlawn 9, Hoffman T-L 4
Vandalia 15, South Central 10
Vandalia 9, South Central 4
Mattoon 13, Teutopolis 3

--------Tuesday, September 1-------
Wayne City 18, Spring Garden 10
Flora 18, Red Hill 1
Newton 16, Martinsville 0
Dieterich 14, St Anthony 10
--------Monday, August 31-----------
West Frankfort 12, Benton 0
Hamilton County 11, Christopher 1

--------Saturday, August 29----------
Salem 12, Patoka 1
Patoka 2, Salem 1

--------Thursday, August 27----------
Jasper 8, Fairfield 7
Elverado 22, Unity 5
Nashville 11, DuQuoin 2
Marion 7, West Frankfort 4

Newton 7, Charleston 6
--------Wednesday, August 26--------

Murphysboro 6, DuQuoin 3
Carlyle 10, Okawville 0
--------Tuesday, August 25------------

Elverado 8, OLMC 3
Mulberry Grove 16, Cowden-Herrick/Beecher City 5
Pinckneyville 12, Nashville 4
Murphysboro 19, Sparta 4
--------Monday, August 24-------------
Rome 11, Mount Vernon (Casey) 2
New Hope 13, Wayne City 2
Flora 19, Cisne 0

Carterville 2, West Frankfort 0

--------Friday, August 21---------------
Christopher 12, Ewing 3
Iuka 11, Odin 7
Selmaville 16, Raccoon 1
--------Thursday, August 20------------
Rome 16, Field 1
Jasper-Geff 7, West Salem 0
Hamilton County 21, Eldorado 1
Fairfield 7, New Hope 5
Bluford 15, Spring Garden 8
Effingham 9, Flora 2
West Frankfort 4, Herrin 3
Salem 22, Central City 0
Carmi 13, Massac County 1
Elverado 6, Pinckneyville #204 District 0

--------Wednesday, August 19----------
Salem 15, Christopher 0
--------Tuesday, August 18----------------
Willow Grove/St Mary's 10, Raccoon 0

Wayne City 18, OBR 9
Rome 15, St Mary's-MTV 1
Carlyle 12, Highland 1
Jasper-Geff 11, Clay City 1
West Frankfort 12, Benton 0
Nashville 5, Trico 2

Murphysboro 7, Sparta 4
Windsor/Stew-Stras 15, Cowden-Herrick 0
--------Monday, August 17----------------
Wayne City 20, Cisne 10
Woodlawn 8, Summersville 5
Carlyle 14, Nashville TSJ 1
Newton 19, Cumberland 1
---------Weekend Games------------------
Flora 4, Lawrenceville 2
Lawrenceville 6, Flora 3
Carmi 4, West Frankfort 2
Nashville 4, Aviston 3

Nashville 5, Aviston 2
Murphysboro 14, Trico 0



 


Copyright 2020, areasports.net