Home Boys HS Basketball Scores Girls HS Basketball Scores Holiday Tourney Scoreboards Boys Jr High Hoops Girls Jr High Hoops Archived Broadcasts Contact Us LoginRegister
 Navigation


  Home
 
  Boys HS Basketball Scores
 
  Girls HS Basketball Scores
 
  Holiday Tourney Scoreboards
 
  Boys Jr High Hoops
 
  Girls Jr High Hoops
 
  Archived Broadcasts
 
  FoxesFans.net Stream
 
  Pinckneyville Stream
 
  Contact Us

 Boys HS Basketball Scores


BOYS HS SCORES:
2021-2022 Season

Championship Saturday:

Class 1A State Title:
Yorkville Christian 54, Liberty 41
Class 2A State Title:
Nashville 32, Monticello 31
Class 3A State Title:
Springfield SHG 53, Metamora 50 (2-OT)
Class 4A State Title:
Glenbard West 56, Chicago Whitney Young 34

Class 1A State Tourney:
Scales Mound 55, Steeleville 34 (3rd Place) 
Yorkville Christian 70, Steeleville 27 (semi-final)
Liberty 75, Scales Mound 41 (semi-final)
Yorkville Christian 54, Liberty 41 (Championship) 

Class 2A State Tournament:
Chicago DePaul 41, Rockridge 22 (3rd Place)
Monticello 54, Rockridge 38 (semi-final)
Nashville 31, Chicago DePaul 24 (2-OT) (semi-final)
Nashville 32, Monticello 31 (Championship) 

Class 3A State Tournament:
Chicago St Ignatius 61, Chicago Simeon 59 (3rd Place)
Springfield SHG 50, Chicago St Ignatius 39 (semi-final)
Metamora 50, Chicago Simeon 47 (semi-final)
Springfield SHG 53, Metamora 50 (2-OT) (Championship) 

------------------------------------------------

Class 1A Super-Sectionals:
Steeleville 68, Macon Meridian 47
Liberty 49, Augusta SE 42
Yorkville Christian 71, Lexington 33
Scales Mound 55, Chicago Marshall 41

Class 2A Super-Sectionals:
Nashville 44, Teutopolis 18
Taylor Rockridge 57, Rockford Lutheran 52
Chicago DePaul 50, Chicago Leo 43
Monticello 62, Bloomington Central Catholic 44

Class 3A Super-Sectionals:
Springfield SHG 60, East St Louis 50
Chicago Simeon 52, Lemont 47
Metamora 60, Wheaton St Francis 44
Chicago St Ignatius 50, Chicago St Patrick 49 (2-OT)

Class 4A Super-Sectionals:
Bolingbrook 49, Quincy 42
Barrington 52, Glenbrook South 50
Glenbard West 60, Elgin Larkin 34
Chicago Whitney Young 75, Chicago Kenwood 62

Tuesday/Wednesday, March 1-2:

Class 1A Sectionals:

At Okawville:
Steeleville 32, Christopher 31 (Championship)
Steeleville 54, Goreville 40 (Tues)
Christopher 46, NCOE 35 (Wed)

At Effingham St Anthony:
Macon Meridian 82, Tuscola 79 (2-Overtimes) (Championship)
Tuscola 51, St Anthony 48 (Tues)
Macon Meridian 60, South Central 57 (Wed)

At White Hall:
Liberty 39, Jacksonville Routt 28 (Championship)
Liberty 44, Waterloo Gibault 41 (Tues)
Jacksonville Routt 37, Metro-East Lutheran 34 (Double Overtime) (Wed)

Class 2A Sectionals:

At Carterville:
Nashville 47, Breese Central 45 (Overtime) (Championship)
Breese Central 59, Massac County 24 (Tues)
Nashville 33, Murphysboro 30 (Wed)

At Flora:
Teutopolis 56, Mt Carmel  35 (Championship)
Teutopolis 41, Alton-Marquette 33 (Tues)
Mt Carmel 67, Pana 56 (Wed)

At Stanford Olympia:
Bloomington Central Catholic 57, Quincy Notre Dame 52 (Championship)
Bloomington Central Catholic 58, Auburn 46 (Tues)
Quincy Notre Dame 60, Maroa-Forsyth 42 (Wed)

Class 3A Sectionals:

At Highland:
East St Louis 56, Chatham-Glenwood 47 (Championship)
Chatham-Glenwood 42, Centralia 38 (Tues)
East St Louis 66, Marion 35 (Wed)

At Danville:
Springfield SHG 55, Decatur MacArthur 53 (Overtime) (Championship)
Springfield SHG 58, Champaign Centennial 50 (Tues)
Decatur MacArthur 65, Mahomet-Seymour 62 (Overtime) (Wed)

Friday/Saturday, February 25-26:

Class 1A Regionals:

At Dieterich:
South Central 56, Altamont 50 (Championship)

At Elverado:
Christopher 52, Sesser-Valier 20 (Championship)

At Gallatin County:
NCOE 40, Carrier-Mills 38 (Championship)

At Hardin Calhoun:
Metro-East Lutheran 58, Greenfield 51 (Championship)

At Patoka:
St Anthony 58, Carlyle 46 (Championship)

At Stew-Stras:
Macon Meridian 73, Neoga 67 (Championship)

At Tamms (Egyptian)
Goreville 64, Cobden 54 (Championship)

At Waterloo Gibault:
Waterloo Gibault 31, Madison 27 (Championship)
Waterloo Gibault 57, Father McGivney 41 (semi-final)

At Woodlawn:
Steeleville 56, Edwards County 38 (Championship)
Steeleville 42, Webber Twp 38 (semi-final)
Edwards County 60, Wayne City 56 (semi-final)

Class 2A Regionals:

At Arthur-Hammond:
Teutopolis 48, Newton 45 (Championship)

At DuQuoin:
Nashville 51, Pinckneyville 42 (Championship)

At Eldorado:
Massac County 63, Hamilton County 45 (Championship)

At Greenville:
Alton-Marquette 55, Greenville 24 (Championship)

At Pana:
Pana 50, Salem 38 (Championship)

At Robinson:
Mt Carmel 55, Fairfield 42 (Championship)

At Trenton-Wesclin:
Breese Central 46, Breese Mater Dei 30 (Championship)
Breese Central 63, Belleville Althoff 49 (semi-final)
Breese Mater Dei 50, Columbia 34 (semi-final)

At West Frankfort:
Murphysboro 46, Carterville 36 (Championship)

Class 3A Regionals:

At Cahokia:
East St Louis 78, Highland 57 (Championship)

At Centralia:
Centralia 54, Mt Vernon 42 (Championship)

At Chatham-Glenwood:
Chatham-Glenwood vs Jacksonville (Championship)

At Mahomet-Seymour:
Mahomet-Seymour 31, Lincoln 28 (Championship)

At Olney:
Marion 41, Olney 38 (Championship)
Marion 40, Mascoutah 38 (semi-final)

Wednesday, February 23:

Class 1A Regionals:

At Dieterich:
South Central 47, Cisne 44
Altamont 51, Dieterich 37

At Elverado:
Christopher 58, New Athens 45
Sesser-Valier 50, Marissa 26

At Gallatin County:
Carrier-Mills 67, Meridian 60
NCOE 34, Hardin County 33

At Egyptian:
Goreville 69, Crab Orchard 49
Cobden 53, Cairo 51

At Patoka:
Carlyle 53, Nokomis 50
St Anthony 60, Christ Our Rock 41

At Stew-Stras:
Macon Meridian 63, Casey-Westfield 56
Neoga 44, Stew-Stras 40

At Waterloo Gibault:
Madison 84, Lovejoy 53
Waterloo Gibault vs Father McGivney (postponed)

Class 2A Regionals:

At Arthur-Hammond:
Teutopolis 68, Shelbyvillle 36
Newton 46, Paris 29

At DuQuoin:
Nashville 64, Red Bud 33
Pinckneyville 57, DuQuoin 57 (OT)

At Eldorado:
Massac County 57, Eldorado 53
Hamilton County 48, Vienna 47

At Greenville:
Alton-Marquette 47, EAWR 34
Greenville 65, Hillsboro 62

At Pana:
Salem 59, Vandalia 40
Pana 71, Litchfield 51

At Robinson:
Mt Carmel 46, Flora 37
Fairfield 50, Robinson 45

At West Frankfort:
Murphysboro 54, Johnston City 25
Carterville 50, Benton 33

Class 3A Regionals:

At Centralia:
Mount Vernon 50, Herrin 43
Centralia 43, Waterloo 31

At Cahokia:
East St Louis 73, Triad 39
Highland 60, Jerseyville 46

At Olney:
Olney 55, Effingham 47
Marion vs Mascoutah (postponed)

At Mahomet-Seymour:
Lincoln 53, Urbana 49
Mahomet-Seymour 55, Danville 53

At Chatham Glenwood:
Glenwood 64, Bethalto Civic 16
Jacksonville 35, Taylorville 33

At Springfield SHG:
Springfield Lanphier 63, Mt Zion 60
Springfield SHG 69, Springfield HS 33

-----------------------

Saturday, February 19:

Class 1A Regional Opening Round Games
(These Games Hosted by the Higher Seed)

Woodlawn Regional:
#4 Wayne City over #13 Woodlawn 76-60
#6 Webber Twp over #9 Okawville 46-31
#1 Steeleville over #16 Grayville 69-27
#5 Edwards County over #11 Waltonville 73-44

Elverado Regional:
#2 Christopher over #15 Zeigler-Royalton 59-22
#8 New Athens over #10 Trico 50-43
#3 Sesser-Valier over #14 Elverado 81-43
#7 Marissa-Coulterville over #12 Thompsonville 44-33

Gallatin County Regional:
#1 Meridian over #13 Joppa 95-50
#7 Carrrier-Mills over #9 Pope County 49-31
#4 Hardin County over #12 Gallatin County 54-38
#6 NCOE over #11 Galatia 61-57

Egyptian Regional:
#2 Cobden over #16 Dongola 62-23
#3 Goreville over #15 Shawnee 93-40
#5 Crab Orchard over #14 Century 75-26
#8 Cairo over #10 Egyptian 88-35

Patoka Regional:
#2 St Anthony over #16 Mulberry Grove 71-52
#3 Carlyle over #15 Ramsey 69-37
#9 Christ Our Rock over #12 Sandoval 66-43
#8 Nokomis over #13 Patoka/Odin 63-34

Dieterich Regional:
#1 Altamont over #14 Beecher City/Cowden-Herrick 59-26
#4 South Central over #11 St Elmo 63-41
#5 Cisne over #10 Red Hill 66-54
#7 Dieterich over #6 North Clay 58-42

Class 2A Regional Opening Round Games
(These Games hosted by the Higher Seed)

Eldorado Regional:
#7 Eldorado over #8 Carmi 50-40
#6 Vienna over #9 Harrisburg 85-61

West Frankfort Regional:
#11 Johnston City over #10 Anna-Jonesboro 52-48
#5 Benton over #11 West Frankfort 67-31

Robinson Regional:
#6 Flora over #8 Marshall 66-39
#3 Fairfield over #12 Oblong 43-26
#5 Robinson over #10 Lawrenceville 52-49

Arthur/Lovington Regional:
#11 Shelbyville over #9 Arthur/Lovington 54-41
#7 Paris over #13 Sullivan 44-34

DuQuoin Regional:
#10 Red Bud over #11 Chester 43-41 (OT)
#8 DuQuoin over #12 Sparta 65-50

Trenton-Wesclin Regional:
#7 Belleville Althoff over #6 Freeburg 52-32
#5 Columbia over #9 Trenton-Wesclin 61-42

Pana Regional:
#5 Vandalia over #13 Gillespie 63-56
#8 Litchfield over #9 Carlinville 45-40

Greenville Regional:
#3 Hillsboro over #12 Roxana 76-31
#6 Greenville over #11 Staunton 47-31
#7 East Alton-Wood River over #10 Piasa-SW 44-31

Class 3A Regional Opening Round Games
(These Games Hosted by the Higher Seed)

Centralia Regional:
#7 Waterloo over #9 Carbondale 68-59

Cahokia Regional:
#6 Triad over #8 Cahokia 65-47

Decatur Regional:
#10 Decatur Eisenhower over #7 Mattoon 51-49

Springfield SHG Regional:
#8 Springfield High over #9 Rochester 46-44


 

Regular Season Games:

Friday, February 18:
Hamilton County 66, Waltonville 50
Fairfield 58, Carmi 34
Altamont 51, Windsor 45
Breese Mater Dei 49, Granite City 29
Christ Our Rock 75, Sandoval 44
Christopher 76, Zeigler-Royalton 27
Dieterich 39, Patoka-Odin 38
Hardin County 60, Crab Orchard 54
Massac County 67, West Frankfort 38
New Athens 68, Roxana 60
Newton 43, Neoga 41
NCOE 60,Thompsonville 27
St Anthony 70, Casey-Westfield 62
St Elmo 63, CHBC 40
Vandalia 56, Piasa-SW 43

Thursday, February 17:
Hamilton County 61, Edwards County 58
Cisne 56, Webber Twp 51
Sesser-Valier 66, Johnston City 62
Goreville 72, Trico 38
Breese Central 49, Okawville 24
Carrier-Mills 55, Galatia 43
Meridian 52, Cobden 41
Murphysboro 46, Benton 45
Pinckneyville 55, Carterville 48
Mt Carmel 66, Red Hill 35
Egyptian 72, Century 46
 

Wednesday, February 16:
Centralia 58, Carbondale 48
Marion 50, Mt Vernon 47
Sandoval 61, Thompsonville 57
South Central 59, North Clay 57
Robinson 52, Lawrenceville 51
Trenton-Wesclin 49, Sparta 47
Pope County 61, Shawnee 21
Litchfield 71, Gillespie 69

Tuesday, February 15:
Flora 52, Fairfield 49
Sesser-Valier 52, Christopher 36
Eldorado 60, Edwards County 57
Johnston City 55, Goreville 48
Murphysboro 60, Wayne City 51
Harrisburg 47, Massac County 43
Nashville 62, DuQuoin 53
Cisne 80, Waltonville 51
Dieterich 46, Woodlawn 35
Carterville 66, Cairo 39
Charleston 64, Paris 55
Alton-Marquette 47, Bethalto Civic 36
Breese Central 61, EAWR 35
Freeburg 53, Columbia 45
Hardin County 64, Gallatin County 57
Lawrenceville 50, Carmi 37
NCOE 33, Carrier-Mills 30
Newton 67, Casey-Westfield (OT)
Okawville 76, Carlyle 67
Salem 60, Roxana 33
Sandoval 57, CHBC 55
St Anthony 53, Altamont 40
Teutopolis 68, Mattoon 39
Trenton-Wesclin 66, Chester 49
Vienna 59, Century 30
Webber Twp 68, Patoka/Odin 38
Elverado 55, Zeigler-Royalton 33
Crab Orchard 56, Cobden 53
Greenville 58, Carlinville 29
Hillsboro 59, Vandalia 58
Pana 79, Gillespie 51
Staunton 39, Piasa-SW 38

Monday, February 14:
Mt Vernon 56, Effingham 37
Hamilton County 55, NCOE 42
Flora 58, Carmi 52 (OT)
Waltonville 66, Grayville 63
Johnston City 57, Trico 47
North Clay 70, Dieterich 63
South Central 55, Webber Twp 39
St Elmo 66, Christ Our Rock 63
Okawville 49, Sparta 46
Chester 59, Red Bud 56
Martinsville 51, Patoka/Odin 43
Meridian 87, Egyptian 57
Elverado 50, Century 43
Cobden 69, Shawnee 42

Saturday, February 12:
Benton 66, Massac County 47
Cisne 65, Woodlawn 45
Hamilton County 60, Gallatin County 34
Wayne City 54, Carmi 47
Murphysboro 77, Harrisburg 33
Nashville 54, Anna-Jonesboro 24
Olney 62, Lawrenceville 42
Breese Central 61, Roxana 29
Carlyle 51, New Athens 39
Carterville 68, DuQuoin 58
Christ Our Rock 37, Alton-Marquette 34
Chester 60, Trico 29
Columbia 69, Greenville 41
Edwards County 61, Red Hill 53
Goreville 61, Vienna 56
Herrin 71, West Frankfort 24
Johnston City 52, Galatia 19
Marissa 49, Lebanon 22
Mulberry Grove 61, Elverado 42
Nokomis 38, Trenton-Wesclin 32
Pana 59, St Joe-Ogden 54
South Central 75, Ramsey 33
Thompsonville 66, Joppa 41
Waterloo Gibault 54, Waterloo 52

Friday, February 11:

Black Diamond Conference
Hamilton County 63,Carmi 33
Fairfield 60, Edwards County 44
Eldorado 46, Flora 40
Sesser-Valier 65, Goreville 45
Vienna 58, Christopher 55

Little Illini Conference:
Olney 36, Newton 35
Mt Carmel 55, Paris 45
Casey-Westfield 42, Lawrenceville 38
Robinson 57, Red Hill 46

Midland Trail Conference:
Wayne City 71, Sandoval 58
Webber Twp 80, Grayville 49

River-to-River Conference:
Nashville 30, Pinckneyville 26
DuQuoin 48, Anna-Jonesboro 35
Murphysboro 70, West Frankfort 33
Herrin 51, Massac County 46
Harrisburg 45, Benton 25 

South-Seven Conference:
Mt Vernon 56,Cahokia 54
Centralia 51, Marion 35
Belleville Althoff 47, Carbondale 41

Other Area Games:
Salem 67, EAWR 52
Breese Central 58, Freeburg 37
Columbia 56, Roxana 28
Chester 56, Sparta 54 (OT)
New Athens 57, Lebanon 30
Red Bud 57, Carlyle 45
Steeleville 42, Marissa 32
Mascoutah 59,Triad 41
Highland 56, Bethalto Civic 47
Waterloo 51, Jerseyville 39
Carterville 62, Trico 30
Johnston City 67, Waltonville 44
South Central 56, Mulberry Grove 27
Metro-East Lutheran 56, Woodlawn 32
Hardin County 51, Carrier-Mills 36
Crab Orchard 74, NCOE 67
Thompsonville 50, Gallatin County 46
Cobden 82, Egyptian 37
 

Thursday, February 10:
Webber Twp 57, Thompsonville 36
North Clay 50, Patoka/Odin 37
Pope County 61, Dongola 25
Dieterich 53, Tri-County 40

Wednesday, February 9:
Mt Vernon 66, Belleville Althoff 63
Sandoval 62, Waltonville 48
Trico 55, Johnston City 46
Vienna 86, Cairo 59
Newton 57, Lawrenceville 44
Mascoutah 56, Bethalto Civic 41
Steeleville 39, Waterloo Gibault 30
Carrier-Mills 66,Gallatin County 38
Mulberry Grove 69, Lebanon 59
Red Bud 57, EAWR 54
New Athens 60, Dupo 32
Hillsboro72, Greenville 59
Joppa 53, Century 52

Tuesday, February 8:

Black Diamond Conference:
HamiltonCounty 44, Fairfield 36
Flora 74, Edwards County 67 (OT)
Eldorado 60, Carmi 54
Sesser-Valier 56, Trico 40
Goreville 72, Zeigler-Royalton 31
Johnston City 51, Christopher 46

Midland Trail Conference:
Wayne City 58, Woodlawn 35
Christ Our Rock 82, Grayville 40

River-to-River Conference:
Murphysboro 26, Herrin 24
Benton 71, West Frankfort 47

South-Seven Conference:
Marion 62, Carbondale 49

Other Area Games:
Columbia 55, Breese Central 52
Cisne 68, NCOE 59
Salem 43, Waterloo 42
Olney 66, North Clay 48
Lawrenceville 63, Red Hill 35
Meridian 71, Harrisburg 65 (OT)
Anna-Jonesboro 69, Century 37
Okawville 47, New Athens 42
Cobden 60, Shawnee 21
Crab Orchard 75, Carrer-Mills 34
Bethalto Civic 52, Roxana 28
Red Bud 58, Marissa-Coulterville 50
Trenton-Wesclin 38, Freeburg 31
 

Monday, February 7:
Centralia 66, Cahokia 55
Vienna 68, Johnston City 58
Nashville 59, Carterville 34
Eldorado 54, Hardin County 48
Sandoval 60, Patoka/Odin 54
Newton 58, Marshall 57
Robinson 50, Paris 40
Sparta 63, Dupo 33

Saturday, February 5:
Flora 67, Wayne City 48
Fairfield 53, Eldorado 46
Pinckneyville 57, Anna-Jonesboro 31
DuQuoin 62, Chester 38
Goreville 54, Christopher 47
Sesser-Valier 52, West Frankfort 43
Mount Carmel 61, Carmi 37
Granite City 41, Carbondale 32
Steeleville 48, Sparta 38
Teutopolis 64, Robinson 46
Red Hill 64, Martinsville 57
Hillsboro 64, Nokomis 54
Pana 60, Taylorville 43
Trico 72, Zeigler-Royalton 45
Trenton-Wesclin 42, Carlyle 23
Waterloo Gibault 57, Okawville 29


Friday, February 4:
Breese Mater Dei 32, Breese Central 25
Teutopolis 51, St Anthony 40
Vandalia 64, Staunton 54
EAWR 54, Roxana 42

Tuesday, February 1:
Fairfield 63, Wayne City 54
Herrin 34, Benton 19
Hamilton County 63, Vienna 56
Mt Vernon 49, Jerseyville 36
Altamont 45, Flora 41
Breese Mater Dei 37, Centralia 36 (OT)
Carmi 49, Edwards County 45
Carbondale 62, Cairo 34
Carlyle 47, Chester 43
Carterville 81, West Frankfort 46
Christopher 46, Trico 35
Columbia 64, Bethalto Civic 40
DuQuoin 65, Massac County 61
Freeburg 45, Okawville 31
Goreville 77, Johnston City 58
Lawrenceville 71, Cisne 63 (OT)
Murphysboro 65, Eldorado 34
McCracken Co, KY 40, Marion 33
Mt Carmel 62, Evansville Christian 55
Olney 61, Charleston 49
Sesser-Valier 49, Woodlawn 23
NCOE 70, Galatia 37
North Clay 46, Neoga 41
Red Hill 57, Oblong 54
Steeleville 46, Cobden 33
Teutopolis 38, Newton 34
Trenton-Wesclin 66, Vandalia 60
Webber Twp 58, Elverado 30
Zeigler-Royalton 64, Egyptian 53

Saturday, January 29:
Mount Vernon 53, Breese Mater Dei 47 
Centralia 66, Mascoutah 61
Carterville 70, Benton 34
Breese Central 48, Highland 38
Altamont 48, St Anthony 41
Marion 50, Carnahan 37
Pinckneyville 47, Steeleville 24
Nashville 65, Carlyle 35
Sesser-Valier 55, Vienna 47
Collinsville 80, Belleville Althoff 40
Meridian 66, Christopher 58
Herrin 49, Gateway Legacy 44
Massac County 70, Cairo 45
DuQuoin 63, Salem 56
Anna-Jonesboro 87, West Frankfort 71
Waltonville 58, Carlinville 32
Goreville 65, Woodlawn 46
Cobden 51, Webber Twp 31
Waterloo Gibault 58, Red Bud 42
Neoga 66, St Elmo 49
Mt Zion 67, Jacksonville 43
Teutopolis 54, Taylorville 51
Pana 59, Rochester 44

(GEC) Greater Egyptian Conference Tourney:
Hardin County 48, NCOE 35 (Championship)
Galatia 45,Pope County 34 (3rd Place)
Crab Orchard 59,Thompsonvile 35 (Consolation)

Friday, January 28:
Black Diamond Conference:
Hamilton County 50, Eldorado 38
Christopher 71, Vienna 69
Sesser-Valier 42, Trico 31
Johnston City 74, Zeigler-Royalton 46

South-Seven Conference:
Centralia 39, Mt Vernon 36
Belleville Althoff 64, Marion 59
Cahokia 53, Carbondale 45

Little Illini Conference Tourney:
Olney 57, Newton 39 (Championship) (Tigers now 22-0)
Robinson 63, Marshall 61 (3rd Place)
Casey-Westfield 63, Mt Carmel 55 (Consolation)

Cahokia Conference:
Columbia 61, Salem 44
Breese Central 79, Roxana 29
Freeburg 68, EAWR 65
Steeleville 55, New Athens 40
Marissa 62, Valmeyer 41
Trenton-Wesclin 64, Red Bud 49
Carlyle 49, Sparta 47

River-to-River Conference:
Pinckneyville 56, DuQuoin 47
Carterville 76, Anna-Jonesboro 60
Herrin 41, Benton 34
Massac County 54, Murphysboro 50
Harrisburg 61, West Frankfort 38

South Central Conference:
Greenville 75, Gillespie 49
Hillsboro 50, Carlinville 49
Pana 46, Staunton 27

Other Area Games:
Goreville 66, Webber Twp 57
Edwards County 59, Wayne City 57
Breese Mater Dei 46, Teutopolis 43
Chester 45, Okawville 43
Cisne 70, Patoka/Odin 35
Carmi 67, Grayville 31
Sandoval 66, Martinsville 43
Mascoutah 73, Waterloo 54
Triad 56, Bethalto Civic 41
Jerseyville 50, Highland 36
NCOE 68, Galatia 40
Hardin County 37, Pope County 29
Gallatin County 54, Carrier-Mills 47
Meridian 76, Elverado 40
Cobden 71, Joppa 34

Wednesday, January 26:
Fairfield 74, Cisne 31
Goreville 69, Sesser-Valier 42
Mt Carmel 54, Paris 44
Casey-Westfield 62, Red Hill 33
Columbia 66, East Alton-Wood River 37

Tuesday, January 25:
Centralia 41, Marion 28
Wayne City 68, Webber Twp 50
Christopher 66, Johnston City 48
Vienna 65, Meridian 55 (OT)
Olney 36, Robinson 29
Newton 51, Marshall 50 (OT)
NCOE 54, Gallatin County 37
Galatia 47, Crab Orchard 45
Breese Mater Dei 50, Madison 44
Mascoutah 69, Jerseyville 42
Waterloo 59, Columbia 55
Massac County 78, Century 24
Murphysboro 50, Lovejoy 34
Waltonville 64, Zeigler-Royalton 50
Carlyle 45, Greenville 43
Trico 52, Sparta 42
Red Bud 55, Dupo 27
Freeburg 51, Waterloo Gibault 45
Triad 44, Trenton-Wesclin 37
 

Saturday, January 22:

Benton Invitational Tourney:
Hamilton County 63, Vandalia 45
Pinckneyville 52, Sesser-Valier 33
Benton 43, Meridian 41
Sesser-Valier 45, Vandalia 40
Hamilton County 75, Meridian 62
Pinckneyville 34, Benton 26
(Hamilton County & Pinckneyville share Title at 4-1)

Carmi Invitational Tourney:
Evansville Day 75, Harrisburg 74 (OT)
Mt Vernon,IN 47, Fairfield 45
Mt Vernon, IN 59, Carmi 44
Harrisburg 62, Fairfield 59
(Mt Vernon, IN wins Title at 4-0, Carmi 2-2)

Johnston City Arrowhead Classic:
DuQuoin 77, Anna-Jonesboro 68
Eldorado 55, Johnston City 51
(Eagles win Tourney with 4-0 Record, Christopher 3-1)

Little Illini Conference Tourney:
Olney 59, Red Hill 27
Robinson 46, Casey-Westfield 41
Marshall 58, Mt Carmel 45
Newton 56, Paris 49

Metropolis Superman Classic:
Charleston, MO 86,MassacCounty 67 (Championship)
Carterville 68, Graves Co, KY 56 (3rd Place)
Vienna 75, Goreville 68 (5th Place)

Midland Trail Conference Tourney:
Sandoval 67, Waltonville 52
Christ Our Rock 52, Webber Twp 45 (3rd Place)
Wayne City 66, Cisne 63 (2-OT) (Championship)

Nashville Invitational Tourney:
Breese Central 51, Nashville 40 (Championship)
Mascoutah 55, Breese Mater Dei 49 (3rd Place)

Okawville Invitational Tourney:
Columbia 37, Alton-Marquette 33 (Championship)
Waterloo Gibault 61, Highland 46 (3rd Place)

Salem Invitational Tourney:
Effingham 48, Champaign Central 41 (Consolation Title)
Salem 69, Madison 42 (3rd Place)
East St Louis 59, Mt Vernon 41 (Championship)
Effingham 65, Thorton Fractional North 38
Champaign Central 57, Carbondale 48 

Sparta Mid-Winter Classic:
Murphysboro 45, Freeburg 42 (Championship)
Steeleville 45, Waterloo 42 (3rd Place)
Red Bud 61, Sparta 45 (5th Place) 

West Frankfort Mid-Winter Tourney:
Herrin 42, Marion 36 (Championship)
Cairo 73, West Frankfort 65

Friday, January 21:

Benton Invitational Tourney:
Meridian 53, Sesser-Valier 51
Benton 38, Hamilton County 35
Pinckneyville 76, Vandalia 36

Carmi Inv Tourney:
Mt Vernon,IN 80, Evansville Day 63
Fairfield 68, Carmi 62 (Overtime)

Egyptian Mid-Winter Tourney:
Zeigler-Royalton 67, Dongola 35

Johnston City Arrowhead Tourney
Christopher 50, Johnston City 39
Johnston City 72, DuQuoin 61

Little Illini Conference Tourney:
Red Hill 65, Lawrenceville 49

Metropolis Superman Classic:
Vienna 64, Fort Campbell, KY 22
Charleston, MO 70, Carterville 61
Massac County 63, Graves Co, KY 53

Nashville Inv Tourney:
Breese Central 57, Mascoutah 44
Breese Mater Dei 37, Nashville 36

Okawville Inv Tourney:
Alton-Marquette 34, Highland 31
Columbia 37, Waterloo Gibault 32

Salem Inv Tourney:
East St Louis 71, Salem 46
Mt Vernon 52, Madison 47

Sparta Mid-Winter Classic:
Murphysboro 60, Red Bud 31
Waterloo 48, Trico 31
Steeleville 63, Sparta 44

West Frankfort Mid-Winter Tourney:
Herrin 67, Cairo 49
Marion 69, West Frankfort 23

Regular Season Games:
Centralia 42, Teutopolis 22
Edwards County 66, NCOE 45
South Central 69, CHBC 40
Altamont 69, Patoka/Odin 31


Copyright 2022, areasports.net